mail  
   

Aktualności

Grupa Badawcza Technologii Proekologicznych

 

Prace naukowo-badawcze i implementacyjne w tym obszarze badawczym realizowane są w Grupie Badawczeh Technologii Proekologicznych i są ukierunkowane na opracowywanie i doskonalenie innowacyjnych technologii przemysłowych, pozwalających na obniżenie materiało- i energochłonności procesów wytwarzania, przy jednoczesnym racjonalnym zagospodarowaniu powstających odpadów mogących stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego. Prace badawczo -rozwojowe realizowane w Zakładzie obejmują analizy laboratoryjne prowadzone za pomocą specjalistycznej aparatury analitycznej do badań spektralnych i chromatograficznych, a także do badania właściwości fizykochemicznych płynów eksploatacyjnych, i koncentrują się w szczególności na:

  • systemach ograniczania ekologicznej uciążliwości procesów wytwarzania i eksploatacji,
  • wytwarzaniu i stosowaniu ekologicznych nośników energii,
  • regeneracji maszyn za pomocą kompozytów polimerowych, a także
  • energetycznym wykorzystaniu odpadowych materiałów eksploatacyjnych jako paliw zastępczych.

Ponadto Zakład specjalizuje się w opracowywaniu ekologicznych płynów eksploatacyjnych i smarów plastycznych na bazie biodegradowalnych surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych oraz badaniu przebiegu i skutków procesów korozyjnych powodujących poważne uszkodzenia elementów konstrukcyjnych urządzeń energetycznych wysokich mocy.
W Zakładzie powstaje wiele innowacyjnych rozwiązań ukierunkowanych na opracowywanie specjalistycznych urządzeń technicznych, które czynią procesy produkcyjne przyjaznymi i bezpiecznymi dla środowiska naturalnego, pozwalają na ograniczenie ilości generowanych odpadów poprzez pielęgnację i recykling płynów eksploatacyjnych, takich jak: ciecze obróbkowe, oleje maszynowe, sprężarkowe i hydrauliczne, a także płyny niskokrzepnące.
Zakład Technologii Proekologicznych współpracuje w tym zakresie z wieloma krajowymi ośrodkami naukowymi, m.in. z Politechniką Warszawską, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Łódzkim, Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, Instytutem Nafty i Gazu, a także licznymi przedsiębiorstwami branży maszynowej, transportowej oraz energetycznej, z którymi realizuje szereg prac badawczo-rozwojowych oraz wdrożeniowych. Wymiernym efektem tych prac są liczne opracowania naukowe, patenty i aplikacje przemysłowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 tuszynski

dr hab. inż. 
Elżbieta Rogoś

kierownik

 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. (+48) 48 364-42-41 wew. 282

 

dr hab. inż. Jolanta Drabik
dr hab. inż. Jarosław Molenda
dr inż. Ewa Pawelec
dr inż. Zbigniew Pawelec
dr inż. Marek Swat
mgr inż. Joanna Karaś
mgr inż. Rafał Kozdrach
mgr inż Bernadetta Kaźmierczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obszary działalności

 

 

 

Czasopismo Ł- ITeE 

 


pinf logo mini


 

 

 


 

biuletyn 2015 01


 


  

akredytowana iob logo

 

  


Dane osobowe